Jak wybrać blender do kuchni?

W XXI wieku zarówno na polskim, jak i zagranicznym rynku AGD coraz większą popularnością cieszą się blendery. Dlaczego? Może dlatego, że urządzenie to jest idealnym kompanem każdej gospodyni domowej. Taki blender jest niewielkich rozmiarów i sprawdzi się przy wielu czynnościach w kuchni.

jak wybrać blender

Źródło: pixabay.com

Dodatkową jego zaletą jest cena, która jest akceptowalna dla większości rodzin. Dlatego jeżeli jeszcze nie posiadamy go w naszym gospodarstwie domowym to przed zakupem blendera należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj blendera będzie dla nas najlepszy oraz to na co zwrócić uwagę przy jego zakupie. Posiadanie go w domu sprawi, iż naszą kuchnię wzbogacą koktajle, zupy o kremowej konsystencji oraz wszystko to, co uda nam się wyczarować z jego pomocą.

Jakie zatem mamy rodzaje blenderów?

Istnieją dwa rodzaje takich rozdrabniaczy/blenderów m.in.:
  • ręczny – jak sama nazwa wskazuje trzymamy go w ręku. Dlatego taki blender powinien posiadać osłonkę, która chroni przed rozbryzgami. Przy zakupie blendera ręcznego zwracamy uwagę, na to, jak zachowuje się on w dłoni, podczas pracy. Ważne jest by trzymało go się wygodnie. Musi być idealnie dopasowany do naszej dłoni.
  • blender stojący zwany inaczej kielichowym – takiego blendera nie trzymamy w dłoni, podczas pracy stoi na blacie. Dlatego często do pojemnika przymocowane są przyssawki, to pozwala na stabilne ustawienie na blacie. Takie modele kielichowe posiadają wiele funkcji, ale zajmują też więcej miejsca.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie blendera?

  • Moc

Decydując się na zakup blendera w pierwszej kolejności wybieramy jego moc. Teoretycznie powinniśmy kierować się zasadą, że im urządzenie ma wyższą moc, tym lepiej. Otóż to od tego parametru zależy, jak twarde i trudne substancje zmiksuje czy rozdrobni blender. W dzisiejszych czasach w sprzedaży można spotkać urządzenie o mocy oscylującej w okolicach 600 – 700 Watów, a w przypadku blenderów stacjonarnych może ona wynosić nawet 1500 Watów.

  • Rodzaj zasilania

Ważne jest też to, jak są zasilane. Okazuje się, że blendery bezprzewodowe zyskują ogromną popularność, dzięki wygodzie obsługi. Otóż pań domu nie ogranicza kabel, a zasilanie odbywa się poprzez wbudowany akumulator. Jednak należy zdawać sobie sprawę, iż blendery tego typu dysponują niewielką mocą na poziomie około 200 Watów. Z tego też względu urządzenia przewodowe są równie często kupowane, gdyż świetnie radzą sobie z trudnymi do zmiksowania substancjami, a przy tym są dużo tańsze.

  • Materiał

Trzeci parametr, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy zakupie blendera to jego materiał, to znaczy, z czego jest wykonany. Uchwyt blendera wykonany jest najczęściej z tworzyw sztucznych ze względu na łatwość formowania oraz przyjemniejszą w dotyku fakturę. Natomiast dolna część blendera powinna być wykonana ze stali nierdzewnej, co nadaje odporności na uszkodzenia, a także wyższą temperaturę oraz umożliwia łatwiejsze czyszczenie. Taka metalowa końcówka ze stali nierdzewnej sprawia jednak, że cena urządzenia jest dość wysoka.

Jaki blender kupić

Źródło: pixabay.com

  • Czyszczenie i konserwacja

Po każdym korzystaniu z blendera, trzeba go dokładnie wyczyścić. Dlatego również należy zwrócić szczególną uwagę na łatwość montażu i demontażu końcówek blendera. Maksymalny czas pracy blendera jest często pomijany, lecz bardzo ważny. Najtańsze urządzenia pozwalają jedynie na 15 sekund pracy, po czym muszą być odstawione, aby taki blender ostygł. Przy tak krótkim czasie, gotowanie może zmienić się w długą i męczącą czynność. Producenci blenderów zazwyczaj podają czas pracy urządzenia dopiero w instrukcji, dlatego warto dowiedzieć się tego od sprzedawcy bądź poszukać opinii użytkowników.

  • Poziom hałasu

Hałas urządzenia, czyli kultura pracy jest niezwykle ważna. Blender, który pracuje zbyt głośno, może dekoncentrować, a nawet powodować bóle głowy. Zdarza się, że blendery o mniejszej mocy są głośniejsze. Jako, iż blendery ręczne wymagają ciągłego trzymania w dłoni, warto wybrać urządzenia o wygodnym uchwycie z powierzchnią antypoślizgową.

  • Noże

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę są noże blendera. W blenderach można spotkać zarówno noże dwuskrzydłowe, jak i czteroskrzydłowe, który dają lepszy efekt rozdrobnienie. Warto także poszukać modeli z wymiennymi ostrzami, które umożliwiają dostosowanie blendera do innych funkcji niż tylko podstawowe.

Posted in: Kuchenne AGD

Comments are closed.