Usterki zmywarek – jak im zapobiec?

Zmywarka jest urządzeniem AGD, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w kuchni. Jest tak, gdyż dzięki zmywarce nie musimy poświęcać czasu na zmywanie naczyń. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zmywarka odmawia nam posłuszeństwa. Zmywarka to jedno z najbardziej awaryjnych urządzeń AGD, więc warto wiedzieć jak o nią dbać, aby uniknąć częstych napraw tego sprzętu AGD.

awaria zmywarki jak zapobiec

Źródło: pixabay.com

Awaryjność zmywarek związana jest to z ich delikatną konstrukcją, ale również jakością wykorzystanych elementów. Jednak w większości przypadków jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, nie koniecznie musimy kontaktować się z serwisantem. Mając to na uwadze poniżej przedstawiam najczęstsze awarie zmywarki, z którymi najprawdopodobniej będziemy mieli w przyszłości do czynienia i, z którymi będziemy mogli poradzić sobie sami.

Oto one:

1. Nasza zmywarka nie odprowadza wody

W takiej sytuacji kłopot najczęściej tkwi we filtrze, rzadziej w zatkanym wężu odpływowym, lecz nie zaszkodzi też tego sprawdzić. Mechanik AGD takiego sprzętu wskazuje jednak, że najlepiej jest zacząć od filtra, który to zwykle montowany jest na dole, pod metalowym cokołem. Najpierw jednak zabierzmy się za jego czyszczenie, a wcześniej odkręcenie cokołu, należy odłączyć urządzenie od zasilania. Starannie przeczyszczamy filtr, usuwamy wszelkie pozostałości i montujemy go ponownie. I co pomogło?

2. Zmywarka nie pobiera wody podczas mycia

Najczęściej informuje nas o tym stosowny komunikat. W takim przypadku warto jest sprawdzić, czy aby na pewno zawór z wodą jest odkręcony, przy okazji nie zapominając o prawidłowym ciśnieniu. Gdy obie próby nas zawiodą, sprawdźmy raz jeszcze wąż odpływowy, gdyż jego nieprawidłowe położenie lub zagięcie jest także przyczyną usterki. Z problemem nie pobierania wody przez zmywarkę mamy zazwyczaj do czynienia po nieumiejętnym podpięciu urządzenia. Jednak, gdy pojawia się później, po dłuższym okresie użytkowania, prawdopodobnie świadczy to o tym, że dotknęła nas poważna awaria, której nie sposób naprawić samemu. Aczkolwiek jednak zawsze dobrze jest sprawdzić powyższe rady.

3. Mokre naczynia ze zmywarki 

Zmywarka ma za zadanie nie tylko je wyczyścić, ale także wysuszyć. Problem ten zazwyczaj nie tkwi w samej usterce jakiegoś elementu urządzenia, gdyż zostaliśmy o tym poinformowani poprzez stosowny kod błędu. Winę za to ponosi tylko i wyłącznie użytkownik lub złej jakości detergenty. Takie mokre naczynia są najczęściej spowodowane nieprawidłowym programem mycia. Drugim powodem tej przypadłości może być również nieprawidłowy poziom płynu nabłyszczającego, a nawet jego całkowity brak. Ostatnia uwaga dotyczy tabletek 3 w 1. W ich przypadku powinniśmy brać pod uwagę fakt, że generują dużą ilość piany, z którą to nie każda zmywarka umie sobie poradzić.
jak zapobiec awarii zmywarki

Źródło: pixabay.com

4. Niedomyte naczynia

Użytkownicy zmywarek dość często uskarżają się na ten problem. Na początku powinniśmy wykluczyć sytuację, w której użytkownicy korzystali z nieodpowiedniego programu zmywania. Byłoby dobrze sprawdzić też poziom soli czy jakość innych detergentów do mycia. Jeśli ten etap mamy już za sobą, a naczynia nadal pozostają brudne, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko rozejrzeć się za mechaniczną przyczyną problemu. Po pierwsze, co należy zrobić to sprawdzić czy kręcące się wokół ramię natryskowe nie jest blokowane np. przez sporych rozmiarów talerz. Pamiętajmy również o tym, żeby nie przeładowywać zmywarki. Nie wrzucajmy do niej wszystkiego, co tylko się da, skrupulatnie wyliczając każdy centymetr jej krawędzi. W ten sposób mycie zawsze jest mniej efektywne. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest filtr. Możliwe, że jest zanieczyszczony lub nieprawidłowo zainstalowany.

Jeśli w zmywarce nadal występują usterki, wtedy warto zadzwonić po serwis Technikan. Zajmują się oni naprawą zmywarek, pralek, lodówek i innego sprzętu AGD. Co ważne, dają gwarancję na wykonaną przez siebie naprawę. Zapraszamy!

Posted in: Kuchenne AGD

One Comment

  1. Iwona says:

    Oczywiście najprawdopodobniej z tymi usterkami zmywarki powinniśmy poradzić sobie sami, ale czy rzeczywiście tak będzie?