Usterki, które zdarzają się w płytach indukcyjnych

W dzisiejszych czasach gotowanie na gazie powoli odchodzi w niepamięć. Dlaczego? Dlatego, że coraz popularniejsze, a przez co częściej używane są płyty indukcyjne. Otóż owe płyty dziś dostępne są w dość przystępnych cenach. Poza tym w znaczny sposób ograniczają straty energii w trakcie gotowania, są także wygodne w użytkowaniu i czyszczeniu. Niestety, jak każde urządzenie AGD również płyty indukcyjne ulegają różnym awariom. Jakim? Aby się tego dowiedzieć, to w tym artykule omówię najczęstsze usterki, którym ulegają płyty indukcyjne. Oto one:

Najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych

Źródło: pixabay.com

NIEWŁAŚCIWE PODŁĄCZENIE

Mogłoby się wydawać, że to jest błaha przyczyna, ale właśnie z tego powodu mimo tego, iż nasza płyta indukcyjna jest podłączona i tak nie działa. Nie popadajmy od razu w panikę. Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić drobny, ale jak znaczący błąd. Chodzi tu oczywiście o nieprawidłowe podłączenie kabli. Wydaje się to nieprawdopodobne, a jednak, takie sytuacje się zdarzają przez naszą nieuwagę albo rutynowe powielanie działań. Czemu tak się dzieje? Temu, iż kable płyt indukcyjnych nie mają ujednoliconego oznaczenia kolorystycznego. W takim przypadku nic dziwnego, że zdarzają się pomyłki. Aby tego uniknąć, fachowcom zaleca się zajrzenie do instrukcji przed rozpoczęciem pracy.

WYBIJANIE BEZPIECZNIKÓW

Niekiedy zdarza się tak, że w naszym domu bardzo często wybijają się bezpieczniki. Jaka jest tego przyczyna? W pierwszej kolejności sprawdźmy czy jakimś trafem nie jest odpowiedzialna za to nasza płyta indukcyjna. Choć przyczyn wybijania bezpieczników może być wiele. Pośród najbardziej prawdopodobnych opcji wskazywane są zbyt słabe bezpieczniki. Dlatego też wystarczy tylko i wyłącznie zajrzeć do instrukcji obsługi płyty indukcyjnej, by samemu przekonać się, jakie wartości są zalecane przez producenta, a w następnej kolejności porównać je ze stanem rzeczywistym. Okazać może się, że wymiana bezpieczników w pełni rozwiąże nasz kłopot. Dziś płyty indukcyjne nie powinny mieć charakterystycznych usterek, niestety jakiś czas temu w sprzedaży znajdowała się seria płyt, która powodowała wybijanie bezpieczników, w czasie, kiedy garnek został postawiony nierówno, czyli w taki sposób, iż stał na dwóch polach.

Najczęstsze usterki w płytach indukcyjnych

Źródło: pixabay.com

USZKODZENIE MODUŁU STEROWANIA

Jest to najpoważniejsza usterka płyt indukcyjnych. O usterce świadczyć może wyświetlanie błędów albo też brak reakcji na nacisk sensorów. Problem ten w zasadzie może pojawiać się systematycznie bądź okresowo. Następnym kłopotem jest także grzanie tylko i wyłącznie jednego pola indukcyjnego. Kolejny sygnał, który świadczy o jej nieprawidłowym działaniu to samoistne wyłączenie się płyty indukcyjnej. Są też sytuacje, w których płyta nie chce się włączyć. Takie usunięcie usterek, które dotyczą modułu sterowania jest niestety kosztowne, gdyż cały moduł i usługa jego wymiany może znacznie przewyższyć połowę wartości całej płyty indukcyjnej. W takim przypadku należy bardzo dokładnie przemyśleć sobie, czy korzystniejszym rozwiązaniem nie będzie zakup całkiem nowej płyty indukcyjnej. Ta nasza decyzja powinna być uzależniona od rzeczywistego kosztu wymiany i naszego ewentualnego zakupu płyty indukcyjnej. Musimy wziąć też pod uwagę to, że po wymianie modułu urządzenie może sprawnie działać, co najmniej przez kilka lat.

Podsumowując powyższy artykuł to usterki płyt indukcyjnych, najczęściej można usunąć, ale koniecznie pamiętajmy, aby w tym celu wezwać fachowca np. z Technikan.pl , który określi przyczynę usterki i jej ewentualne koszty. Tylko takie poważne problemy mogą wymagać wymianę płyty indukcyjnej, ze względu na zbyt wysoki koszt naprawy.

Posted in: Kuchenne AGD

Comments are closed.