Terma gazowa, czy elektryczna – co wybrać?

Z biegiem lat w domach jednorodzinnych, coraz rzadziej montuje się niezależne podgrzewacze wody zwane również termą. Mimo tego są one nadal bardzo popularne. Dlaczego? Może dlatego, że centralne przygotowanie ciepłej wody możliwe jest w podgrzewaczu działającym niezależnie od kotła. Taka terma może być zarówno gazowa, jak i elektryczna. I teraz powstaje pytanie, którą termę wybrać gazową czy elektryczną? Która będzie lepsza? Aby choć trochę ułatwić odpowiedzieć na to pytanie to w tym artykule pokrótce opowiem o obu rodzajach tych term.

terma elektryczna czy gazowa

Źródło: pixabay.com

Tak więc jeśli chodzi o termę gazową to sprawdzi się ona w domach bądź mieszkaniach, do których doprowadzony jest ten rodzaj paliwa. Pamiętajmy o tym, że jeżeli zdecydujemy się na termę gazową to musimy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana i w którym będzie odprowadzenie spalin na zewnątrz. Taka terma gazowa to naprawdę dobre rozwiązanie w przypadku domów lub mieszkań zasilanym gazem ziemnym. Dzięki temu koszty użytkowania tego urządzenia nie będą dość wysokie.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z termą elektryczną. Tutaj terma elektryczna może być instalowana w budynku ogrzewanym w dowolny sposób. Jeżeli zdecydujemy się na termę elektryczną o wyższej mocy niż 6 KW to koniecznie musimy wiedzieć, że będzie ona wymagała zasilania prądem trójfazowym. Zanim ją kupimy warto jest więc się upewnić, czy zakład energetyczny wyraża zgodę na dodatkowy przydział mocy. By obniżyć koszt ogrzewania wody termą elektryczną, warto jest wybrać urządzenie z wężownicą. To pozwoli na podłączenie takiej termy elektrycznej do innego źródła ciepła np., kotła gazowego, czy też kotła na paliwa stałe.

Posted in: Łazienka

Zostaw Komentarz