Najlepsze sposoby na muszki owocowe w kuchni

Muszki w kuchni są niemałym utrapieniem. Ich obecność w kuchni potrafi nam obrzydzić nawet najsmaczniejsze jedzenie. Zatem, co zrobić, żeby muszki zniknęły z kuchni? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na odstraszenie muszek owocówek z kuchni.

sposoby na muszki owocowe w kuchni

Źródło: pixabay.com

Muszki owocówki to niewielkie owady, które mają od 2 – 4 mm. Pojawiają się w naszym domu wraz z nadejściem wysokich temperatur na zewnątrz. Lato to zdecydowanie ich ulubiona pora. Z kilku osobników są w stanie w kilka dni przekształcić się w rój. Kwasówki, bo tak również można je nazywać przyciągane są przez fermentujące owoce oraz zapach wina, konfitur, dżemów i octu. Owe muszki żywią się drożdżami znajdującymi się na gnijących owocach. Taki cykl życiowy muszek trwa 10 dni, a więc zawsze zdążą złożyć jaja i się rozmnożyć. Dlatego jeżeli mamy do czynienia z inwazją muszek owocówek w kuchni i chcemy się ich pozbyć, warto jest poznać kilka naturalnych sposobów, aby je usunąć z naszej kuchni.

Najlepsze sposoby na usunięcie muszek z kuchni

PUŁAPKA Z OWOCAMI

Do niedużej, najlepiej jak najbardziej płaskiej miski lub innego pojemnika wkładamy kawałki owoców. Dobrze sprawdzają się jabłka, a szczególnie ich skórki, gdyż zawierają duże ilości dzikich drożdży. Następnie owy pojemnik bardzo dokładnie przykrywamy folią, która musi być mocno napięta. Wykałaczką lub widelcem z niedużymi zębami robimy w foli kilka – kilkanaście otworków. Zapach owoców będzie przyciągał muszki owocówki, które wchodząc przez dziurki, z racji swojej gwałtownej natury, nie będą potrafiły już przez nie wyjść.

PUŁAPKA Z OCTEM

W tej pułapce z kolej do słoika lub innego pojemnika wlewamy jakieś 50 – 100 ml octu jabłkowego lub winnego oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń i delikatnie mieszamy. Taka kombinacja niezwykle mocno przyciąga do siebie muszki owocówki, które dzięki lepkości płynu po prostu się w nim topią. Kilkanaście godzin wystarczy, aby złapać całe duże ich stado.
PUŁAPKA Z LEJKIEM
Bierzemy wysoką butelkę plastikową, odcinamy jej górną część z szyjką i wyrzucamy. Do pozostałej części wrzucamy owoce, wlewamy sok lub inne wabiki na muszki. Następnie bierzemy kartkę papieru, zwijamy ją w lejek, wkładamy do butelki i szczelnie przyklejamy. Metoda działania pułapki jest bardzo podobna do tej z punktu pierwszego, czyli muszki są najpierw wabione, po czym nie są w stanie wylecieć. Jeżeli do butelki wlejemy ocet winny lub jabłkowy i wymieszany z płynem do mycia naczyń, uzyskamy niezwykle skuteczne połączenie dwóch pierwszych pułapek.

WCIĄGANIE MUSZEK ODKURZACZEM

Jest to metoda łatwa i szybka, w której jesteśmy w stanie wyłapać dużo muszek, jednak z racji ich dość szybkiego lotu, szczególnie kiedy są przestraszone, może być nam trudno wciągnąć wszystkie okazy.

Źródło: pixabay.com

ŚRODKI CHEMICZNE

Niektóre są naprawdę skuteczne, ale pamiętajmy, by kupować takie, które można stosować w pobliżu jedzenia, gdyż właśnie tam najczęściej występują nasi nieproszeni goście. Do wyboru mamy kilka rodzajów chemicznego walczenia z muszkami – pułapki, spraye, elektryczne odstraszacze, płytki oraz lepy. Ich skuteczność jest różna, podobnie jak cena.
Posted in: Bez kategorii

Zostaw Komentarz