Pochłaniacz wilgoci co musisz o nim wiedzieć?

Duża wilgotność powietrza może mieć wpływ na proces niszczenia mebli i przedmiotów w naszym domu. Także powstawanie grzyba na ścianie spowodowane jest dużą wilgotnością. Warto więc zainwestować w pochłaniacz wilgoci!

Dlaczego zbyt duża wilgotność powietrza jest dla nas groźna?

Optymalna wilgotność powietrza pozwala zachować w dobrym stanie nasze ściany meble i przedmioty, ma ona także wpływ na nasze samopoczucie. Duża wilgotność powietrza w domu jest dużo groźniejsza dla zdrowia niż zbyt suche powietrze. Wilgotne i ciepłe środowisko stwarza idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju pleśni i grzybów, a te mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy.

Optymalna wilgotność powietrza to około 40-60%. Występowanie grzybów oraz pleśni w mieszkaniu jest najczęstszą przyczyną astmy, oraz innych alergii przede wszystkim wśród dzieci.

Pochłaniacz wilgoci – co musisz o nim wiedzieć?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Różnią się one od siebie nie tylko budową, ale także sposobem działania.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci:

  • W tabletkach
  • W postaci granulatu
  • Elektryczne
pochłaniacz wilgoci

źródło: rightway.ltd.uk

Dwa pierwsze rodzaje składają się z substancji pochłaniających. Gdy zrobią się zbyt mokre, wyrzucamy je i wymieniamy na nowe. Tego typu pochłaniacze sprawdzą się, kiedy wilgotność powietrza jest trochę większa od normy. W przypadku dużej wilgotności powietrza warto postawić na pochłaniacz elektryczny. Jest on bardziej pojemny i wydajniejszy, zwykle wyposażony jest w dodatkowe funkcje.

Wybierając pochłaniacz wilgoci elektryczny, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • Obszar działania – jest to najważniejszy parametr, decyduje o tym w jak dużym pomieszczeniu pochłaniacz powietrza znajdzie swoje zastosowanie. Sprzęty pochłaniają wilgoć na 10,15, 20, a nawet więcej metrach kwadratowych
  • Zapach – większość pochłaniaczy nie ma specjalnego zapachu, można znaleźć takie, które generują zapachy owocowe
  • Wkłady – zazwyczaj ich funkcję pełnią wymienne tabletki
  • Czas działania – czas działania urządzenia podawany jest przy wykorzystaniu jednej tabletki, dobrej jakość pochłaniacz może funkcjonować nawet przez kilka tygodni
  • Zabezpieczenia – mówimy przede wszystkim o ochronie przed przepięciami i rozlaniem wkładu
Posted in: AGD

Zostaw Komentarz