Oświetlenie schodowe LED czy halogen?

Oświetlenie w domu jest niezwykle ważne. Wiemy już z poprzednich artykułów jak oświetlić łazienkę, w przyszłości poznamy jeszcze zasady oświetlenia kuchni. Jednak w każdym piętrowym domu są schody, które prowadzą nas właśnie do tych dwóch najważniejszych pomieszczeń w domu. Dlatego zastanówmy się jakie wybrać oświetlenie, żeby pasowało wystrojem do kuchni i było przy tym ekonomiczne i bezpieczne.

Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Formy oświetlenia schodów

Otóż pojedyncze punkty oświetleniowe jako oświetlenie schodowe cieszy się ogromną popularnością. Najczęściej są rozmieszczanie na ścianie przy schodach w przygotowanych do tego celu puszkach elektrycznych, a czasem w podstopnicach. Spośród źródeł światła do oświetlenia punktowego mamy do dyspozycji m.in. halogeny, żarówki LED, pojedyncze diody, lampki tradycyjne oraz diodowe. W tym artykule krótko scharakteryzuję jedynie oświetlenie schodowe LED i halogen. Wykaże też, że oświetlenie schodowe LED jest lepsze.
  • Oświetlenie halogenowe schodów
Jest to chyba najtańsze ze wszystkich możliwych rozwiązań. Moc 20 szt. 35 W halogenów wyniesie aż 700 W! Porównując moc żarówki LED o tej samej jasności, zastosowany w taki sam sposób to 60 W. A więc różnica jest i to kolosalna, natomiast oszczędność energii znacznie większa. Jeśli chodzi o inwestycje w LED to na samym początku jest dużo droższa. Z tym, że halogeny trzeba później nieustannie wymieniać. Zakup kolejnych to przecież dodatkowe koszty. Dlatego też zadajmy sobie pytanie czy halogeny to na pewno najtańsze rozwiązanie?
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

  • Oświetlenie LED na schodach
Jeśli chodzi natomiast o żarówki LED to w odróżnieniu od halogenów poświecą przez wiele lat, nawet 50 000 h/szt. Jest to oczywiście orientacyjny czas, który może się znacznie wydłużyć w zależności od użytkowania. Z tego też względu zakup żarówek LED do oświetlenia schodowego to praktyczna inwestycja jednorazowa. LED’y nie nagrzewają się tak, jak halogeny.
Myślę, że ta krótka charakterystyka przekonała Państwa, iż żarówki LED są lepsze. Jeśli jednak do końca tak nie jest to poniżej przedstawię kilka zalet żarówek LED. Oto one:
  •  oświetlenie schodowe LED nada całemu mieszkaniu fajnego stylu
  • oprócz tego dba o nasze bezpieczeństwo i nadaje odpowiedni nastrój
  • podkreśla estetykę schodów
  • montaż profili oświetleniowych jest szybki i prosty
  • tego typu oświetlenie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne
  • cechuje je również trwałość, oświetlenie LED bez wymiany może świecić nawet przez 50 000 godzin
  • instalując czujniki ruchu nie będziemy musieli montować ręcznego włącznika światła
  • tego typu oświetlenie jest stylowe i wygodne

Jak widać montując oświetlenie LED na schodach synchronizowane z czujnikami ułatwi nam nocną przechadzkę do kuchni lub łazienki. Dzięki temu zrobienie dla małego dziecka pokarmu w środku nocy będzie zdecydowanie łatwiejsze.

O czym pamiętać montując oświetlenie LED na schodach?

Musimy wybierać produkty z głową, czyli wybierać tylko te, które mają najwyższą jakość i dają gwarancję bezpieczeństwa i różne możliwości montażu. W tym celu niezbędne będą oprawy LED od sprawdzonego producenta. My możemy Państwu polecić produkty firmy klusdesign.pl, warto szukać ich w sklepach.

Posted in: Bez kategorii

Zostaw Komentarz