Najlepsze sposoby na oczyszczanie garnków ze spalenizny

Bardzo często każdej pani domu przypalony garnek potrafi spędzić sen z powiek. Jest tak, gdyż bez niego trudno nam przygotować jakiekolwiek danie. Dlatego jeżeli, którąś z nas dotknął kłopot z przypalonym garnkiem, to nie obawiajmy się, bez problemu poradzimy sobie z tym. Ale, jak? Otóż na przypalony garnek jest kilka bardzo prostych metod do zrealizowania.

Źródło: pixabay.com

Na pewno większość składników, potrzebnych do wyczyszczenia garnka, mamy we własnym domu pod ręką. Te domowe sposoby z pewnością przywrócą go do stanu używalności, a także sprawią, że będzie wyglądał, jak nowy. W tym artykule przedstawię jedynie pięć takich sposobów na przypalony garnek, ale jak już mówiłam jest ich o wiele wiele więcej. Oto one:

SÓL

Jest to najbardziej popularny sposób. Otóż garnek zasypujemy znaczną ilością soli. Po czym dolewamy ciepłej wody, tak by powstała papka i zostawiamy na całą noc. Po tym czasie garnek powinien dać się doczyścić. Jeżeli jednak nie, to należy do garnka wsypać kilka łyżek soli, następnie zalać wodą i gotować. Pilnując przy tym żeby woda się całkiem nie wygotowała. Gdy wylejemy wodę garnek powinien być czysty. Jeśli jednak tak nie będzie czynność tą należy powtórzyć.

Źródło: pixabay.com

SODA OCZYSZCZONA

Ma podobne działanie, jak sól, lecz jest znacznie silniejsza w działaniu i skuteczniejsza. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą i zalewamy tą mieszaniną garnek zostawiając na całą noc. Jeśli jednak zabieg ten nie pomoże, to należy wylać mieszaninę z garnka, wlać świeżą wodę, wsypać sodę i pogotować. Pamiętajmy, że ta metoda nie służy aluminiowym garnkom.

OCET

Do przypalonego garnka wlewamy wodę, a do niej z kolej 3/4 szklanki octu oraz 3 łyżki soli. Mieszaninę tą zagotowujemy i odstawiamy na całą noc. Rano trzeba wylać wszystko z garnka. Owe naczynie powinno być czyste. Pamiętajmy, aby nie stosować octu do garnków emaliowanych, bo ocet może zmatowić bądź uszkodzić ich powierzchnię.

PROSZEK DO PRANIA

Używa go się nie tylko do czyszczenia ubrań, ale również do usuwania spalenizny z garnków. Postępujemy z nim podobnie, jak z sodą, czyli mieszamy go z wodą i gotujemy garnek z mieszaniną. Koniecznie musimy pamiętać, że tak, jak w przypadku sody źle wpływa na powierzchnię garnków aluminiowych.

Źródło: pixabay.com

PIASEK

Staroświecka, ale sprawdzona metoda. Należy za jego pomocą szorować garnek. Można sobie pomóc w tym zwykłym mchem. Dodam tylko, że piasek oczywiście musi być czysty. Jest to jak najbardziej pracochłonna metoda niż wyżej wymienione, ale  przynosi oczekiwane efekty.
Posted in: Kuchenne AGD

Zostaw Komentarz