Jakie są objawy i przyczyny uszkodzenia programatora w pralce?

Programator jest bardzo ważną częścią pralki, jeżeli nie masz pewności, czy to właśnie programator uległ uszkodzenia i jaka może być tego przyczyna, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

programator pralka

źródło: explainthatstuff.com

Objawy uszkodzenia programatora w pralce

Pralka się nie włącza – jeżeli sprawdziłeś wszystkie możliwe przyczyny, przez które pralka się nie włącza – jak nie prawidłowe podłączenie do prądu, czy wody a mimo to nadal nie możesz jej włączyć, przyczyn mogą być dwie: uszkodzony przewód zasilający bądź programator.

Pralka nie przechodzi do następnego etapu cyklu– pralka pobiera wodę, jednak nie przechodzi do prania albo pierze, jednak nie odprowadza wody po zakończeniu i nie przechodzi do wirowania, także tutaj przyczyn może być wiele i jedną z nich jest programator. Za nim zdecydujemy się na sprawdzenie programatora sprawdź łatwiej dostępne elementy jak czujniki, układ hydrostatyczny, czy elektrozawory.

Nie działa blokada drzwi – zanim pomyślimy o programatorze, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy sam mechanizm blokady nie został uszkodzony oraz, czy jest prawidłowo podłączony i czy nie został zanieczyszczony. Jeżeli wszystko jest w porządku, wymiana programatora nas nie ominie. Uszkodzony programator może być także powodem, że po zakończonym cyklu drzwiczki nie chcą się otworzyć.

Za gorąca/zimna woda – jeżeli grzałka i czujniki działają jak powinny i jeżeli nawet po odwieszeniu programu poprzez wyłączenia z prądu i odczekaniu kilku minut pralka nadal występuje ten problem, to powinniśmy sprawdzić właśnie programator.

programator w pralce

źródło: how-to-repair.com

Przyczyny uszkodzenia programatora w pralce

Przepięcie – programator jest dość skomplikowanym elementem, w którym na poszczególnych złączach znajdują się dokładnie obliczone napięcia. Przepięcie jest groźne dla programatora szczególnie w starszych modelach pralek, gdzie bezpieczniki nie zostały najlepiej dobrane.

Przypadkowe uszkodzenie – jeżeli jeden z podzespołów został mechanicznie uszkodzony podczas usuwania innej usterki. Niektóre z ważnych części pralki znajdują się dość blisko siebie, a więc nie trudno o ingerencje w mechanizm pobliskiego elementu. Dlatego, jeżeli chcemy uniknąć tej przyczyny, części powinniśmy demontować z jak największą ostrożnością, a najlepiej naprawę pralki oddać w ręce fachowców.

Uszkodzony amortyzator – kiedy uszkodzeniu ulegnie amortyzator, bęben pralki zaczyna uderzać w inne jej części. Dość rzadko zdarza się, że uderzenia są na tyle silne, że mogą stanowić zagrożenie nawet dla programatora. Jednak pamiętajcie, że zawieszenie jest także ważne.

Nieprawidłowe podłączenie programatora – także ten problem spotykany jest po naprawie innej usterki. Jeżeli programator bądź jakiś inny sąsiadujący z nim element był demontowany i po ponownym założeniu nieprawidłowo podłączony, podzespół ten może otrzymywać za dużo napięcia, co prowadzi do spalenia.

Przekręcanie pokrętła podczas cyklu – jeżeli poruszamy pokrętłem podczas cyklu, to może to spowodować uszkodzenie programatora.

Posted in: Pralka

Zostaw Komentarz