Jak ochronić sprzęt AGD przed burzą?

Do dziś dnia pamiętam, jak moi dziadkowie mówili, że w trakcie trwania burzy trzeba niezwłocznie odłączyć od zasilania wszystkie sprzęty AGD i RTV. Niestety wiele osób tego nie robi. Jest tak, gdyż uważają, że kto by się tym przejmował w dobie XXI wieku, skoro mamy powszechnie dostępne listwy przepięciowe i piorunochrony. Niestety taka lekkomyślność może nas później drogo kosztować. Z tego też względu w tym artykule przedstawię kilka porad, jak uniknąć nieprzyjemności z uderzeniem pioruna w nasz sprzęt AGD.

jak ochronić sprzęt agd przed burzą

Źródło: pixabay.com

Jak ochronić sprzęt AGD przed burzą?

W pierwszej kolejności przede wszystkim powinniśmy wyłączyć sprzęt AGD z gniazdka elektrycznego, a także od innych instalacji przewodowych. Nie do końca, jesteśmy świadomi, że wyładowania atmosferyczne są groźne dla sprzętu AGD, a tak jest!

Otóż zarówno lodówki, zmywarki, jak i piekarniki, kuchenki mikrofalowe mają wyłącznik zasilania, który odcina napięcie z sieci, dlatego też w odróżnieniu od sprzętu RTV nie pracują w trybie czuwania i na ogół nie zawierają elektroniki lub zawierają jej niewiele. Natomiast podzespoły owych urządzeń są mniej wrażliwe na przepięcia niż podzespoły elektroniczne. Ze względu, iż lodówki i zamrażarki pracują cały czas są najbardziej narażone.

Dlatego też, jeśli przepięcie powstanie, wtedy, kiedy lodówka akurat pracuje to jest duże prawdopodobieństwo, że spali się agregat. Z tego też względu wskazane jest także wyłączanie tych urządzeń z gniazdek. W niebezpieczeństwie są również urządzenia, które podczas burzy pracują. Dlatego lepiej pranie ubrań, mycie naczyń, odkurzanie, miksowanie odłóżmy na później, gdy burza minie. Poza tym, by zapobiec uszkodzeniu sprzętu AGD i domowej instalacji elektrycznej powinniśmy koniecznie wyłączyć dopływ prądu do domu.

Posted in: Bez kategorii

Comments are closed.