Jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje?

Zastanawiasz się, dlaczego co jakiś czas trzeba wymieniać wodomierze? Nie wiesz, czy to wiąże się z dodatkowymi kosztami? Sprawdź z nami, jak to wygląda.

wodomierz

Źródło: pixabay.com

Wodomierz to potocznie mówiąc wskaźnik bądź przyrząd pomiaru będący połączeniem przepływomierza z licznikiem. Jednostką miary stosowaną w wodomierzu jest metr sześcienny lub galon. Taki wodomierz pozwala określić zużycie wody przez odbiorcę, dzięki czemu możliwe jest ustalenie opłaty innej niż ryczałtowa. Wszystkie wodomierze posiadają tak zwany próg rozruchu, poniżej którego nie dokonują pomiaru wody, która przez nie przepływa.
Urządzenia, takie jak wodomierze z upływem czasu zużywają się, zresztą tak, jak i wszystko. Jest tak, ponieważ w elementach wodomierzy osadzają się minerały z wody w postaci kamienia. To sprawia, że po upływie kilku lat ich wskazania mogą stać się niemiarodajne, a przecież to właśnie na ich podstawie nalicza się rachunki za wodę. Na całe szczęście polskie prawo reguluje czas, po którym wodomierze muszą przejść wymianę. Dlatego też w tym artykule napiszę, jak często trzeba wymieniać wodomierze i ile to kosztuje.
jak często wymieniać wodomierze

Źródło: pixabay.com

A więc zgodnie z polskim prawem wodomierze zwane też licznikami wody muszą być kontrolowane, co pięć lat. Wtedy sprawdza się dokładność i poprawność wskazań. Owe wodomierze wcale nie muszą być wymieniane na nowe, tylko sprawdzane, to znaczy legalizowane. Zarówno legalizacja wodomierzy, jak i ich wymiana na nowe jest płatna. Dlatego też coraz częściej podlegają jednak wymianie na nowe niż legalizacji. Głównie z powodu tego, iż taka żywotność typowych wodomierzy wynosi właśnie pięć lat. Koszt legalizacji takich wodomierzy waha się w granicach od 50 zł do 80 zł, gdyż zależy to od ich wielkości. Natomiast zakup całkiem nowego wodomierza  to koszt od 60 zł do 200 zł i też zależy od jego wielkości. Jeżeli mieszkamy w bloku często koszt konserwacji wodomierzy jest wliczony w czynsz. W domkach jednorodzinnych ponosimy koszt wymiany jednorazowo, płacąc za wykonaną usługę.
Posted in: Kuchenne AGD

Zostaw Komentarz