Dlaczego lodówka się nie domyka?

Niby taki prosty problem, a może przyczynić się do szybszego zepsucia żywności, która jest wewnątrz lodówki. Warto naprawić tę usterkę zaraz po zauważeniu problemu, ale najpierw poznajmy ewentualne przyczyny tej sytuacji.

Źródło: pixabay.com

Dlaczego lodówka się nie domyka?

Nie domykające się drzwi lodówki są dużym problemem. Mogą przyczynić się do zepsucia żywności, pobierania większej ilości prądu do chłodzenia, a także do większej awarii lodówki.

Prawdopodobne przyczyny:

Uszkodzone zawiasy – w drzwiach lodówki mogą być uszkodzone lub obluzowane zawiasy. Są one przecież najbardziej obciążone i wykonują pracę niemal non stop. Uszkodzenie lub obluzowanie może być spowodowane np. ich wygięciem lub urwaniem mocowań. Czasami próbujemy na siłę zamknąć lodówkę, kiedy jakiś produkt podejdzie nam pomiędzy drzwi a półkę. Wtedy już prosta droga do wysunięcia zawiasów z mocowań i obluzowania drzwi.  W tym przypadku uszkodzone zawiasy należy wymienić. Jeśli nie umiemy wykonać tego zadania samodzielnie, zlećmy naprawę firmie Technikan.pl

Sparciała uszczelka – czas sprawia, że wszystko się zużywa. Jeśli guma w uszczelce jest pocięta lub sparciała, to należy ją wymienić.

Magnetyczna uszczelka w drzwiach

Czasami najprostszą przyczyną może być zużyta uszczelka w drzwiach. W prosty sposób możemy sprawdzić, czy uszczelka jest rozmagnesowana. Wystarczy przyłożyć kartkę papieru do uszczelki, a następnie zamknąć drzwi. Jeżeli kartka się trzyma, jest ok. Natomiast, jeśli możemy z łatwością przesuwać ją w górę i w dół, to wtedy mamy pewność, że magnesy przestały spełniać swoją funkcję i trzeba je wymienić.

Nieodpowiednie wypoziomowanie urządzenia

Źle wypoziomowana lodówka, również przyczynia się do uszkodzenia drzwi. Wtedy ciężar drzwi inaczej się rozkłada i jeden z zawiasów jest bardziej obciążony. Do poziomowania koniecznie zastosujmy poziomicę. Lodówka powinna być minimalnie przechylona do tyłu. Dzięki temu zamykanie i otwieranie drzwi będzie łatwiejsze.

Posted in: Kuchenne AGD

Comments are closed.